جشنواره غزنی؛ فرصتی برای معرفی ولسوالی مالستان

جشنواره غزنی؛ فرصتی برای معرفی ولسوالی مالستان

حیات الله مهریار:

غزنی شهر سلاطین، کانون تمدن و فرهنگ اسلامی، مرکز تجمع و پرورشگاه شعراء، ادیباء، فضلا و دانشمندان وشهری با گذشته ای پر بار از فرهنگ غنی باعث شد که، مورد توجه کشور های اسلامی قرار گیرد و این شهر را بعنوان پایتخت تمدن کشور های اسلامی در سال ۲۰۱۳ میلادی نامگذاری نمایند. مرحله ابتدایی جشنواره آن که رسما این لقب را از آن خود کرد در ۲۴ حمل سال روان طی مراسم با شکوهی برگزاری گردید. در این مورد همه دوستان آگهی نسبی دارند. اما، آنچه قابل بحث است حضور کمرنک ولسوالی های ولایت غزنی بود که هیچ حرکت فرهنگی برای گرامیداشت از این روز در ذهن نداشتند. از میان هجده ولسوالی ولایت غزنی تنها ولسوالی جاغوری بود که نمایشگاه شان توجه هر بیننده ای را به سوی خود جلب میکرد. شهر غزنی به این ساده گی این لقب را از آن خود نکرد، بلکه با مشقت ها و نا بسامانی های موجود کشور و از سویی هم تلاشهای خستگی ناپذیر مسئولین برگزار کننده آن را نباید نادیده گرفت. میدانیم در این شرایط که وخامت اوضاع امنیتی مشکلی اصلی آنرا شکل میدهد از همه مهمتر نگرانی های را بوجود آورده است. حالا بگذریم که جشنواره بهاری آن چگونه سپری شد. موضوع در این است که در جشنواره پایانی تدابیر بهتری از افتتاح آن گرفته شده است. بنا اشتراک مالستانی ها در این جشنواره امر حتمی و ضروری پنداشته میشود. بدون شک ولسوالی مالستان با داشتن فرهنگ عالی و قابل توجه برای عموم بوده و ما باید تلاش نمایم تا بصورت فعال و پویا در این جشنواره دست باز داشته باشیم. با این مقدمه لازم میدانم که به چند نکته اساسی و از اهمیت آن نگاهی گذرا داشته باشم:

چرا اشتراک در جشنواره برای مالستانی ها مهم میباشد؟

پاسخ این سوال را باید از خود پرسید و خود را مسئول پاسخگویی آن دانست. چون این جشنواره میکوشد تا همه دار و ندار غزنی را که در طول سالیان دور و دراز از خود بجا گذاشته اند و سهم شان در بالنده گی و سازندگی یک جامعه مرفه و با فرهنگ غنی اسلامی را به همه جهانیان به معرفی بگیرد. وقتی قرارشد که غزنی بعنوان پایتخت تمدن کشورهای اسلامی نامگذاری گردد همه کشور های اسلامی متحیر شدند که چی امری باعث شده است که غزنی را بر گزیده اند؟ امروز نیز آنان چشم براه آن است که آنچه تخیلات را تا حال در ذهن پرورانده اند از نزدیک با چشم حقیقی شان ببینند. بدین اساس لازم است در بعد مختلف غزنی از جهت های متفاوتی نگریسته و به وجه احسن آن نمایشگاه ها، چاپ کتب، معرفی محقیقین و نویسنده گان چیره دست را در قالب نشریات برای مراجعین تهیه و در دسترس آنان قرار داد. با این حال میتوان چهره واقعی غزنی را که از تمدن پربار دوران غزنویان شکل گرفته و تا این دم جریان دارد معرفی نمود. در اینجا نمیتوان مالستان را که جزو خاک غزنی بوده دور نگهداشت، بلکه سعی نمود تا بصورت فعالانه با هماهنگی و وحدت نظر همه اقشار جامعه مالستان غرفه و یا نمایشگاه را بروی مراجعین باز نگهداشت. این نمایشگاه به طور قابل ملاحظه ای در معرفی مالستان سهم بارزی خواهد داشت. در این راستا جدیت، صداقت و پشتکار دوستان خصوصا فرهنگیان حتمی شمرده میشود. ما میتوانیم با اشتراک مان در این جشنواره حرفی برای گفتن داشته باشیم و همگام با سایر ولسوالی های ولایت غزنی از فرهنگ غنی و بومی مان پاسبانی نموده و آنرا به دیگران نیز عرضه نمایم. ما بدین باور هستیم که مالستان شایسته آنرا دارد تا در محراق توجه جهانیان قرار گیرد و از ارزشهای مدنی و فرهنگی که باعث پویای جامعه مان گردیده است بخوبی دیگران را نیز مستفید سازیم. با این وصف اشتراک مان در جشنواره امر حتمی و ضروری پنداشته و در موارد ذیل میتوان اشاره کرد:

14374457359112714191

سیاسی و دولت مداری؛

همه مان میدانیم که ولسوالی مالستان از سوی دولت کمتر مورد توجه بوده و این خود مردم است که با فرهنگ عالی شان تا این دم به صلح و صمیمیت توجه نموده و اندیشمندان زیادی را برای جامعه تقدیم نموده اند. اشتراک در این جشنواره هم برای مردم مالستان یک پیامد نیک خواهد داشت که جهانیان را به حیرت انگیزد و از سوی هم فعالیت چشمگیر ولسوال محترم را به نمایش میگذارد که خود زمینه صداقت پشت کار و اعتماد دولتمردان را دربر خواهد داشت. مردم مالستان در طول سالیان تلاش نموده اند تا اشخاص شایسته و توانای خویش را به عنوان ولسوال و سایر نهادهای دولتی بر گزینند که این مسئله زمینه را برای خود باوری و اعتماد به نفس برای مردم به ارمغان خواهد آورد.

ولسوال محترم مالستان، بدون شک بعنوان شخص اول مالستان سهم بارز را میتواند داشته باشد. این مسئولیت خطیر بدوش ولسوالی محترم است که در متن جامعه قرار داشته و از داشته ها و ارزشهای مردم بخوبی آگاهی دارد. ولسوال محترم با این دید مسئولیت پزیری اش، مالستان را از جهت های مختلف مورد توجه قرار داده و باعث روابطه نیک میان مردم و دولت خواهد شد. ولسوال محترم با روابط که با نهاد های دولتی در امر برگزاری جشنواره را دارند به عنوان عضو فعال مالستان، این زمینه را میتواند ایجاد نماید. از سوی هم با ایجاد تشکل های مدنی و فرهنگی در مالستان باعث همسوی وحدت بیشتر میان مردم گردیده و زمینه یک جامعه مرفه  و مدنی را شکل خواهد شد.

فرهنگی و اجتماعی؛

همه مان بدین باور هستیم که مردم مالستان صلح جو و خیر اندیش بوده که در دوران خانمان سوز هیچ گاه به عمل ناشایستی دست نزده اند. بنا در این راستا کسانی بوده اند که اندیشه عالی و دانش سرشار از تمدن و مدنیت داشته اند. حال بر ما است تا آن شخصیت ها را با اندیشه و تفکر عقلانی و مدنیت پرور شان، برای دیگران نیز به معرفی بگیریم. ایجاد یک نمایشگاه ولو آنکه کوچک هم باشد باعث میگردد تا مالستان از اندوخته های مدنی و  فرهنگی شان که سالیان متمادی در این راستا سعی نموده اند دیگران را نیز مستفید سازند. ولسوالی مالستان که شخصیت های قلم بدست را از دوران قدیم تا حال در خود پرورش داده است و در ابعاد گوناگون قلم فرسایی نموده اند. بهترین گزینه برای بازتاب اندیشه های آنان همین نمایشگاه در جشنواره خواهد بود. از سوی هم فرهنگ غنی و بومی مردم مالستان را میتوان با آثاری که نماد از تمدن کهن مالستان را به نمایش میگذارد و هنوز هم در بعضی از نقاط مالستان مردم با همان شکل بومی آن سرو کار دارند نیز جمع آوری و به معرفی گرفته شود که هویت و تمدن بارز مالستان را به نمایش میگذارد. خوشبختانه در بخش های مختلف دوستان فرهنگی چی در داخل و خارج از کشور کار های مثمری را انجام داده اند، بعنوان مثال از فعالیت چشم گیر مجمع علمی فرهنگی استادان و تحصیلکرده های مالستان نام برد. ولی این کار ها به هیچ وجه بسنده نبوده وتلاش صورت گیرد تا در هماهنگی دیگر نهاد های فرهنگی و مدنی این فعالیت ها گسترش یافته و دستاورد بزرگی برای مالستان بوجود بیاورد، در این راستا نمیتوان همکاری بزرگان مالستان را نادیده گرفت.

P1040369

در پایان از عموم روشنفکران، ریش سفیدان و متنفذین مالستان خواهشمندم تا با هماهنگی نهادهای مختلف مدنی و اجتماعی ارتباط و سهم فعال را داشته باشند، تا بتوانیم بعنوان پرچمداران و پاسبانان واقعی از فرهنگ بومی مان برای دیگران نشان بدهیم. اما دانشجویان، روشنفکران و تحصیلکرده های مالستان، امروز همه ما و شما در هر مقام که قرار گرفته ایم، بنیه و اساس دانش ما از مالستان سر چشمه گرفته است. چی بخواهیم و یا نخواهیم ما پیوند نا گسستنی با آن دیار داریم. لازم میدانم که هر گونه تلاش شما در راستای معرفی چهره مدنی و اعتقاد به ارزش های دموکراسی را برای دیگران بازتاب داده و سعی نمایم که مالستان در جایگاهی که باید قرار داشته باشد حفظ و در ارتقای آن تلاش نمایم.

  میــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرآدیــــــــــــــــــــــــــــــنه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community