دهکده سوکه

دهکده سوکه

سوکه دهکده‏ای است که به شکل یک دره‏ی کوچک در جوار سرک عمومی مالستان واقع شده است. این دهکده از سمت شرق به دهکده تلخک و کوه‏های مربوط به آن، از طرف جنوب به آو- سوکه، از طرف غرب به دهکده نیزار و از طرف شمال هم به کوه‏های بلند که به نام “بلندناله” یاد می‏گردد، وصل شده است. دهکده سوکه، مربوط به حصه اول مالستان است.

سوکه منظره زیبا و تماشایی دارد. کوه‏های “سرقُل” آن، منبع بهترین چشمه‏ ها و آبشارهای طبیعی است که از این منبع آبشار بند برق عمومی توسط ملا بستی سرسوکه اعمار و به بهره برداری سپرده شد که این برق بطور ۲۴ ساعته جوابگوی خانه های سرسوکه (ملابستی سرسوکه) که حدوداً صد خانه میگردد میباشد. همچنان این قریه که به شکل یک دره واقع شده، سر سبز است و در رودخانه کوچک آن، ماهی‏های کفال و کپور و ساردن زندگی می‏کند که گوشت شیرینی دارد و اغلب توسط مردمان این دهکده، صید می‏گردد.

سوکه، دهکده‏ی نسبتاً بزرگی است. تخمیناً در حدود نزدیک به دوصد خانوار در آن زندگی می‏کنند. این دهکده، در درون خود به دو دهکده تقسیم شده است: پای‏سوکه و سرسوکه. این دوگانگی را بیشتر ملابستی دوگانه این دهکده، از هم متمایز و برجسته می‏کند. علاوه بر آن، این دهکده، در بین خود به آغیل‏های متعددی بطور ذیل تقسیم میگردد:

آغیل های پای سوکه:

 • میربای : میربای آغیل سرسبز که امتداد آبهای قوشنگ و میرآدینه از آن به طرف حصه اول مالستان میگزرد یک منظره طبیعی زیبا را دارد و همچنان مرز میان سوکه لعلچک میگردد.
 • دهن سوکه: دهن سوکه(دان سوکه) از موقعیت و منظره خواصی برخوردار است که در آن بازارچه ای کوچک بنام بازارچه دهن سوکه(دان سوکه) میباشد و دهن سوکه(دان سوکه) به علت اینکه آبهای رودخانه قوشنگ و میرآدینه را در امتداد دره مالستان با آب سوکه وصل میکند یک طبیعت زیبا و دلنشین را بوجود آورده است که در این منظره ای زیبا محیط تفریحی برای عموم میباشد که در رودخانه بزرگ آن مردم اهالی بیشتر ماهیگیری و آب بازی میکند.
 • چهارشنبه: آغیل چهار شنبه به دو حصه گیرو و پیتو تقسیم شده است که یک آغیل باریک و سرسبز میباشد.
 • قوبی: آغیل قوبی در ابتدائی دیبه سوکه موقیت دارد .

آغیل های سرسوکه:

 • پیش کمر: نام گزاری آغیل پیش کمر به دلیل اینکه در زیر دیبه سوکه که متصل به غار های بزرگ و کوچک که با قدامت بسیار طولانی میباشد نامگزاری شده است که اکثراً مردم این اهالی از غارهای آن برای نگهداری آذوقه زمستان استفاده میکند و یک منظره بسیار تاریخی و جالبی دارد که به گفته بزرگان آن اهالی بیشتر از غارهای آن طولانی و حتی گفته شده است که از کوه بلند ناله گذشته و به دهکده ای مکنک متصل است که این غار معروف به غار جریه است، بخاطری منظره سبز و رودخانه ای بزرگ که از این آغیل میگزرد این آغیل را به دو حصه گیرو و پیتو تقسیم کرده است و آغیل پیش کمر مرکزیت قریه سوکه را تشکیل میدهد.
 • اولغو
 • شیار
 • نوده
 • سرقُل: آغیل سرقُل با جمعیت بسیار کم و دره ای زیبا که سرشار از چشمه های آب طبیعی و آبشار های بلند که بند برق عمومی در سال ۱۳۸۳ در آن توسط ملابستی سرسوکه به بهره برداری سپرده شد موقعیت دارد این آغیل به علت زیبای دره های بلندناله توجه بیشتر مردم سوکه و حتی دیگر مردمان مالستان را به خود جلب کرده است و یک محیط تفریحی برای عموم میباشد بلندی کوه بلند ناله و دره بزرگ آن زیبای خواصی به این آغیل بخشیده است که هر دره آن را بنام بوم یاد میکند.
 • کوشه
 • قلعه
 • کهن ده
 • قوغزار: آغیل قوغزار مرز بین سوکه و نیزار را تشکیل میدهد

شهرت دهکده‏ی سوکه بیشتر به سه چیز است: سیب‏های شیرین، منظره زیبا و جمعیت کثیر ملاها (آخوندها). از شخصیت‏های مشهور این دهکده، انجینیر رضا تقوی استاد دانشگاه کابل، عبدلحکیم عادلی استاد دانشگاه خواجه عبدالله انصاری در هرات و استاد علیزاده مالستانی است که در دوران جهاد و مقاومت، فعالیت‏های زیادی کرده و اکنون نیز بیشتر به مقاله نویسی می‏پردازد.

 

اگر جزئیات بیشتر درباره این منطقه دارید یا درباره قریه ای خود تان معلومات دارین لطلفاً با تیم مدیریتی وب سایت مالستان به اشتراک بگزارید منتظر نظرات شما هستیم.

۴ نظر

 1. سلام آقای فصیحی!
  علت نامگزاری قلعه:در این آغیل یک قلعه نسبتا بزرگ دو برجه به ارتفاع ۱۲متر وجود دارد که اعمار آن در سالهای ۱۳۰۰ بوده است و دیوار های گلی اما بسیار مستحکم دارد که طی سالهای متمادی بدون محافضت تخریب نگردیده است البته سالها پیش برج شرقی آن فرو ریخت، سابق تمام اهالی این آغیل در این قلعه زندگی میکردند اما بعد ها به علت تراکم نفوس مردم کم کم خانه های دیگر ساختند و قلعه را ترک کردند که آخرین باشنده آن غلام رضا بود که در سال ۱۳۹۱ این قلعه را ترک گفت و فعلا این قلعه متروک گردیده و متٱسفانه در اسر برف و باران های موسومی در حال ویرانی است.
  بااحترام
  یحی “باشنده قلعه”

  • سلام جناب استاد تقوی
   بعد از ادای احترام؛ بنده سال تاسیس قلعه رادقیق یاد آوری نکرده ام و قرار معلومات بنده اعمار آن سه سال را در بر گرفته است لذا بنده اعمار آنرا در حدود سال های ۱۳۰۰ نوشته ام.
   با احترام
   یحی

 2. روح الله جان فصیحی سلام علیکم
  نوشته هایی که در باره آغیل های سوکه گذاشته ای غلط های املایی دارد همه آنها را برای بنده و یا انجنیر بفرست که اصلاح کنیم و بعد در سایت قرار بده
  در باره آغیل نوده خودم یک تحقیق میدانی انجام داده برای تان می فرستم در باره سال بنای قلعه نیز یحیای قلعه اشتباه معلومات داده است زیرا در بالای دروازه آن سال تأسیسش ۱۳۰۸ نوشته شده و این قسمت تا کنون فرو نریخته و موجود است.
  موفق باشید

 3. سلام ادمین عزیز!
  باید بگویم که آب سرقول سوکه خیلی تمیز بوده وبهترازآب معدنی صنعتی صحی ومفید میباشد. درمورد ملاهای سوکه باید بگویم که واقعا زیاد است که گاهی وقت به خاطر سرمنبربالا شدن وسخنرانی کردن درصف مینشینند! ماهی ها هم فعلا خیلی کم و اصلا نیست چون مردم با برق لانه های ماهی هارا ازبین بردند. یادم هست وقتی کوچک بودم با دوستانم ماهی میگرفتیم اما فعلا متاسفانه نیست!
  درمورد شغل ودرآمدمردم باید بگویم که خیلی نگران کننده است نفوذمردم هم روزبه روززیادمیشود.
  درزمستان اوشد یا تیرزنی و کمان زنی همچنان سنگرگ و درمسجد جمع شدن شغل مردم است!
  درموردسوکه گفتنی های زیاد دارم اما لازم نمیبینم اینجا بگویم
  تشکربه خاطرایجادورهبری این سایت

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community