دهکده قورغچی داله

دهکده قورغچی داله

 داله یکی از مناطق زیبا و پر نفوس ولسوالی مالستان می باشد که شمال شرق این ولسوالی موقعیت داشته و از نگاه ساختمان طبیعی یکی از زیباترین ساحات مالستان را تشکیل میدهد. داله در مجموع، مشکل از پنج ناوه و یا دره تقسیم گردیده است مه هر کدام شان مذیت های خودش را دارا می باشند و این پنچ ناوه و یا در عبارت اند از:

DSC01115

۱-    قورغچی

۲-    سایخانه

۳-    کیکک

۴-    خارقول

۵-    شغله

داله دارای ۶۰۰ خانه بوده که در بطور اوسط نفوس آن زیادتر از ۳۵۰۰ تن میرسد. با انکه مالستان یکی از ولسوالی های محروم به حساب می آید، اما این منطقه پر نفوس یکی از محروم تری ساحه مالستان به حساب میرود. اما مردم داله مالستان مهمان نواز و شریف ترین و صادق ترین مردم مالستان می باشند.

چنانچه در بالا ذکر گردید قورغچی یکی از دهکده های داله به می باشد ویکی از دهکده‌های مشهور منطقه داله است . دهکده قورغچی متشکل از ۸۰ خانه می باشد و در طول ده سال اخیر تقریبا نصف نفوس این دهکده به شهرها و کشور‌های دیگرنقل مکان نموده اند و فقط خانه‌های خالی نمود دهکده باقی مانده است و بس! همانطوریکه سایرمناطق مالستان از سرسبزی وشادابی خوب برخوردار است، منطقه  داله نیز ازین امر مستثا نیست. حدود اربعه دهکده قورغچی قرار ذیل است

غرب: آوکریز و یا ناهور کریز بلوغو

شمال: دهکده سایخانه داله

شرق: دهکده خاقول داله و منطقه بُرگوج ولسوالی ناهور

جنوب: منطقه کندلی

IMG_2479

قورغچی متشکل از چهار آغیل می باشد:

۱-    آغیل بلنا ( بالاسر)

۲-    آغیل پیتو (پیتاب)

۳-    آغیل شیونا (پایان)

۴-    آغیل گیرو

 هم چنان قورغچی متشکل از چهارخانوار است :۱

۱-    چغیر

۲-    یگ شنبه

۳-    ماسی

۴-    ربزو (رمضان)

DSC00703 - Copy - Copy

زمین‌های زراعتی در قروغچی کم بوده وحاصلاتی را که مردم قورغچی از آن به دست می آورند به هیچ گونه مکفای زندگی مردم این دهکده نمی باشد. آب این دهکده  ازدو منبع سر چشمه گرفته که هرکدام بصور ت جدا ازهم دیگر در امور زراعت مورد استفاده قرار میگیرند که چشمه اولی ازبالا سر قورغچی، بنام سرقاش سرچشمه گرفته است. چشمه دومی از ساحه بنام عباس علی سرچشمه گرفته است که  در پایین سر قورغچی قراردارد. ناگفته نماند که این دهکده ازجمله دهکده‌های قول ملک بشمارمیرود.  دراین مناطق زمین‌های زراعتی اکثرا: گندوم ،جو، ریشقه ، شفدر، عدس ، موشنگ ، شخل ، کلول ، رادارااست. درخت های مانند: بید ، سفید بید ، سیا درخت وانواع جنگل را نیز دارا می باشد. باغ های میوه مانند: باغ های سیب ، زردالو، آلو نیز دراین دهکده یافت میگردد. راه مواصلاتی این دهکده متصل به سیخینه (سایه خانه ) است. مردم این دهکده اکثرا عواید شان را ازمنابع مالداری و زراعت بدست می آورند زیرا قورغچی دارای چراگاهایی خوبی برای مواشی می باشد. با آنکه زمین زراعتی کم دارد اما ازنگاه چراگا بی نظیر می باشد. این دهکده نسبت به دهکده‌های دیگر، کوه‌های زیاد دارد و در این کوه‌ها علف‌های؛ مانند: کمی ، غیغو ، بدره ، خارکمی ، قلغو ، دوم روبا ، کوده ، پالی ، بزباش ، گنده بغل ، شیرتیزگ ، شکلیکک ، جارو ، راف ، سرخ خار، کرم خار، ترکک ، بزباش ، گوش برال ، خرغول ، بدپیش ، قلغو ، کاکوتی ، بامان پید ، ایرلنگ ، لالگ ، زهرعلف ، ماموری ، شیرین بویه ، شرشک ، غورغومبی ، غرلی (سماروق)، سرمندو، کوزمیتی وهیزوم؛ مانند: سیابوته ، بوربوته ، جرکینه ، قوغگ ، خارآو(خارآهو) ، جاگلی ، شلبی ، جنگل الترغینی ، جنگل استخوانی ، چاکه دولنه ، ارچه ، قرغینه اینها همه درکوه‌های این دهکده وجود دارد. هم چنان باید یا آور شد که قورغچی دارای یک کوتل نیز می باشد که این دهکده  را به بْرگوج ولسوالی ناهور متصل می سازد.

DSC00669

این کوتل تنها راه پیاده رو داشته و صرف عابرین پیاده می توانند ازین کوتل رفت و آمد باشند و هیچ گونه وسایق نقلیه توانائی عبور و مرور ازین کوتل را ندارد. گرچند سالهای قبل کار ساخت و ساز آن به حیث یک سرک که وسایط نقلیه بتوانند ازآنجا عبور و مرور داشته باشند و آغاز گردیده بود ولی متاسفانه بنابر نبود بودجه و یا کدام عوامل دیگر کار ساخت و ساز آن متوقف و تاهنوز به همان حالت والیه قرار دارد و از سوی دولت هیچ گونه توجه صورت نگرفته است.

تنها مکتب که مردم قورغچی به آن دست رسی دارند مکتب متوسطه خارقول داله است که با این دهکده ۱۶ کیلومتر فاصله دارد.

دوستان! پوزش میخواهم. معلومات ناچیز درمورد دهکده‌ای  خود داشتم و نوشته کردم، بدون کدام منابع وماخذ. نباید به این مقدار معلومات اکتفا نمایم باید دراین مورد تلاش  بیشتر صورت گیرد تا یک معلومات جامع ومفصل درمورد دهکده‌های خود داشته باشیم.

دراخیر ابرازتشکر وقدردانی مینماییم ازتیم پایگاه اطلاع رسانی مردم مالستان که این وبسایت  را برای بلند بردن سطح آگاهی مردم مالستان و از همه مهم تر شناسائی مالستان، راه اندازی نمودنده اند.

بااحترام

547950_112403618959502_467284619_n

گل محمد”حلیمی”

یک نظر

  1. تشکر برادر محترم گل محمد جان از معلومات تان .سلامت باشی

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community