دهکده قول یخی

دهکده قول یخی

قول یخی، دهکده ای است در میان کوه های بلند، واقع در شرق بازار شنه ده – مرکز حصه اول مالستان – که فاصله زیادی از بازار شنه ده ندارد. از نگاه موقعیت طبیعی نیزبه سه قسمت مجزا از هم قرار گرفته است وعبارت اند از: پای قول، میانه و سرقول؛ در تمام داد و گرفت های منطقه ای و اجتماعی این ” آغیل ها ” با هم همکار هستند – تحت یک ضابطه اجتماعی، همه در کنار هم زندگی میکنند- و در هیچ امر و مراسمات اجتماعی از هم دیگر مجزا نمی باشند یعنی همه تابع یک “منبر بستی” می باشند.

اقلیم این منطقه مانند اکثرا مناطق مالستان بری و خشک بوده؛ تابستان نسبتن معتدل و زمستان سخت و پر برف را دارا می باشد. در کل دهکده قول یخی از سه قسمت ویا سمت به کوهای بلندی محصور گردیده است. سمت جنوب ان کوه های بلندی که دهکده بیوا و قول خوشی را از ان مجزا ساخته، موقعیت دارد. سمت شرق ان کوه های بلندی که کمرک را از این منطقه جدا ساخته، سمت شمال ان مناطق علوم بلقسان، قولای بلقسان و همینطور کور سنگ وناله موقعیت که هم چنان توسط کوه های بلند از هم مجزا می باشند. سمت غرب ان دهکده کوچک ” ضمنی ” پنچ برجه، کلکیله وبازار شنه ده موقعیت دارد.

این منطقه با سه سمت ویا مناطق ذکر شده، توسط کوه های بلند از هم مجزا شده اند، از راه های مواصلاتی که عراده جات بتوانند رفت و امد داشته باشند، محروم است. راه های مواصلاتی بین مناطق هم جوار را، کوتل های پیاده می باشد.

جمعیت و نفوس: در دهکده قول یخی زیادتر از پنجاه خانواده گسترده وجود دارد واین دهکده نسبت به مساحت که دارد مناطق پرنفوس به حساب میرسد و همینطور محروم از خدمات اجتماعی که اطفال انان مجبور اند روزانه نزدیک به یک ساعت راه را، پیاده بی پیمایند تا خودشان را به مکتب برسانند. نفوس ان تقریبن به چهار صدنفر میرسد، که در کمال فقدان هرگونه خدمات اجتماعی، درین دهکده چهار صد نفریزندگی مردم ان سر میشود! نه مکتبی، نه کلینیکی و نه هیچ گونه خدمات دیگری حتا شاگرد صنف اول مکتب این دهکده نیز مجبور است روزانه باید تن به راه رفتن یک ساعت پیاده روی داده تا سر کلاس درس حاضر شود.

مصروفیت و درامد: اکثریت مردم این هدکده به زراعت و مالداری مشغول هستند که در کل، محصولات زراعتی انان شاید زیادتر از ده درصد نفوس این دهکده را جواب گونباشد؛ اکثر مردم متکی به در امد های بیرونی هستند: بخصوص در امدهای بیرون مرزی. مردم این دهکده، با اکثریت باشنده گان دهکده: کلکیله و بیوا اولاده خنجر فرزند ” باسی ما” است وبه همین خاطر بنام خنجرها نیز یاد میگردند؛ این مردم با روحیه خوش طبعی وجسارت که دارند، توام با این وجه شان ” خنجر ها ” با خود شان، شهرتی را نیزدر بین باشنده گان حصه اول مالستان، حمل میکنند

یک نظر

  1. معلومات خوبی در مورد قریه قولیخی بود تشکر از تهیه کننده و مدیریت سایت مالستان.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community