دهکده کمرک

دهکده کمرک

موقعیت جغرافیایی:

«کمرک» نام منطقه‌ی است که در ناحیه‌ی مرزی دو ولسوالی جاغوری و مالستان قرار دارد. (شمال و غرب جاغوری، شرق و جنوب مالستان). منطقه‌ کمرک از مقصد بازار سنگماشه، در انتهای منطقه سید‌احمد، از مقصد بازار غجور، در انتهای منطقه شغله و از مقصد بازار شنیده، در انتهای منطقه‌ی رآباد مالستان قرار دارد. به عبارت دیگر کمرک از سمت شمال، متصل به منطقه «کندلی» از توابع مالستان و از طرف غرب به منطقه «رآباد» مالستان، از سمت شرق متصل به منطقه« شغله» از توابع جاغوری و از سمت جنوب متصل به سیداحمد جاغوری است.

کوتل زیبای میانکوه، کوتلی است که کمرک را از مالستان جدا می‌کند.

بلحاظ وضعیت ژئوپولوتیکی، کمرک به صورت یک ناوه از جنوب به شمال افتاده که ابتدایی آن وصل به سیداحمد و انتهایی آن وصل به کندلی است. در طول این ناوه، شاخه‌ها و شعبه‌های زیبای به نام‌های «نیک»، «اینک»، «غجیرک»، «قل باغ» و «آبی» از این تنه‌ی نیرومند، مقاوم و استوار جدا شده و در مجموع شکل و شمایل زیبای را به وجود آورده است.

نویسنده: علی شاه آزاد

اگر جزئیات بیشتر درباره این منطقه دارید یا درباره قریه ای خود تان معلومات دارین لطلفاً با تیم مدیریتی وب سایت مالستان به اشتراک بگزارید منتظر نظرات شما هستیم.

۳ نظر

  1. باسلام عکس منطقه کمرک رابشتر فخش کند لطفٌ

  2. با سلام.
    این نامهای قریه و یا دهکده بر چه اساس انخاب شده معلوم نیست. چرا یکجا قریه و یکجا از کلمه دهکده استفاده شده است. البته تا جایی که بنده می دانم قریه اصطلاح افغانی و دهکده اصطلاح ایرانی است.
    گذشته از آن، کمرک یک قریه یا دهکده و یا حتی ناوه نیست، بلکه یک منطقه کلان است که شامل دهها قریه و دهها قول و شاخه می باشد. لازم است که در انتخاب نام دقت کنید. 

  3. tashakor az atlaat tan agar mosha az mantagha kamarag aksayi bishtar bomanid tashakor

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community