صدها پناهجو با عبور از صفوف پلیس به سمت بوداپست راه افتادند

صدها پناهجو با عبور از صفوف پلیس به سمت بوداپست راه افتادند

صدها مهاجر با شکستن صفوف پلیس در مرز جنوبی مجارستان در کنار صربستان، درحال رفتن پای پیاده به سوی بوداپست هستند.

این مهاجران پیشتر یک اردوگاه ثبت نام در روژکه را ترک کرده بودند. گزارش می شود که حدود ۳۰۰ مهاجر درحال حرکت پای پیاده در کنار یک جاده باشند و ماموران پلیس آنها را همراهی می کنند.

پیشتر آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفت که موج بی‌سابقه پناهجویان، این کشور را در سال‌های آتی دستخوش تغییر خواهد کرد.

هزاران مهاجر و پناهجو با عبور از کشورها بالکان برای رفتن به آلمان و سایر کشورهای غرب اروپا وارد مجارستان می شوند و این کشور محل خودنمایی این بحران بوده است.

وزیر دفاع مجارستان روز دوشنبه استعفا کرد که بنابه گزارش ها به دلیل تاخیر در ایجاد یک حصار مرزی با هدف جلوگیری از ورود مهاجران بوده است.

در سایر تحولات دوشنبه:‌

  • دیوید کامروز نخست وزیر بریتانیا می گوید بریتانیا تا ۲۰ هزار پناهجو از سوریه را ظرف پنج سال آینده می پذیرد
  • یونان خواستار کمک های اضطراری اتحادیه اروپا برای رسیدگی به پناهندگانی که از ترکیه وارد می شود شده است
  • رسانه های اسپانیا گزارش می دهند که پس از تلاش حدود ۵۰ مهاجر برای فرار از یک بازداشتگاه در والنسیا، پلیس گلوله لاستیکی شلیک کرده است
  • پلیس در مقدونیه با هزاران مهاجری که می خواستند از طریق مرز یونان وارد شوند درگیر شده است
  • بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در مصاحبه با روزنامه گاردین گفت که شورای امنیت سازمان ملل به دلیل شکاف درونی نتوانسته به بحران سوریه رسیدگی کند

مجارستان قبلا مانع حرکت مهاجران به شمال شده بود، چون اصرار داشت این پناهجویان باید ابتدا براساس قوانین اتحادیه اروپا در آنجا ثبت نام کنند. اما روز جمعه پس از تقلا برای رسیدگی به مشکل هزاران نفر که در بوداپست اردو زده بودند محدودیت ها را لغو کرد.

در روزهای پایان هفته حدود ۲۰ هزار مهاجر از مجارستان به اتریس و آلمان رفتند.

در روژکه، زمانی که مهاجران پس از خروج از یک مرکز نگهداری، سعی داشتند از خطوط پلیس بگذرند کشمکش هایی روی داد. بعضی از آنها سنگ انداختند و پلیس با اسپری فلفل پاسخ داد.

حدود ۳۰۰ نفر که موفق به ورود به جاده ای در آن نزدیکی شدند شعار “آلمان، آلمان” سر می دادند. با تاریک شدن هوا، آنها همچنان پیاده به سمت بوداپست می رفتند و پلیس آنها را همراهی می کرد.

تخمین زده می شود که در سال جاری حدود ۳۴۰ هزار پناهجو وارد اروپا شده باشند که بیشترشان با عبور از آب های پرمخاطره از شمال آفریقا و ترکیه چنین کرده اند.

آلمان انتظار حدود ۸۰۰ هزار پناهجو در سال جاری را دارد و خواهان تقسیم این بار میان کشورهای اروپاست. اما این بحران باعث اختلاف در میان ۲۸ کشور اتحادیه اروپا شده است.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه گفت که سهمیه اجباری برای جابجایی ۱۲۰ هزار مهاجر در سراسر اتحادیه اروپا درحال تهیه است و فرانسه ۲۴ هزار نفر را خواهد پذیرفت.

Image copyrightGetty

خانم مرکل روز دوشنبه گفت که آلمان به روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی از این کشور سرعت می‌دهد و خانه‌های بیشتری خواهد ساخت، اما در عین حال از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کمک کرد.

دولت ائتلافی آلمان درصدد است به منظور بهبود وضعیت پناهجویان در این کشور میلیاردها یورو به دولت‌های فدرال و شهرداری‌ها آلمان کمک کند.

مجارستان با هشدار نسبت به طرح سهمیه‌بندی برای پذیرش پناهجو گفته است تحمیل چنین طرحی براساس سیستم فعلی اتحادیه اروپا، امری غیرممکن است.

ویکتور اوربن، نخست وزیر مجارستان در سخنانی در بوداپست گفت که این مهاجران، پناهجویانی نیستند که بدنبال محلی امن باشند، بلکه آنها خواستار زندگی در آلمان هستند.

این در حالی است که کمیسر اتحادیه اروپا در امور مهاجرت گفته است که ارائه پناهجویی به افرادی که نیازمند هستند لطف به آنها نیست، بلکه یک وظیفه است.

کمیسر اتحادیه اروپا در کنفرانسی خبری در وین، از شهروندان آلمان و اتریش بخاطر استقبال از پناهجویان قدردانی کرد و گفت که باید به بحران فعلی پناهجویی توجه کرد چرا که این بحران تمام نمی‌شود.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community