لیسه کمرک

لیسه کمرک

نوسنده:علی شاه آزاد
أولین مکتب در کمرک درسال ١٣۴٨ه ش تأسس گردید بعد ازآن تعدادی محدودی ازشاگردان مصروف تعلیم شدندکه در اثر تحولات وتغیرات شرائط انروزی که قدرت دست بدست میشد همین طور شرائط تعلیم نیز مساعد نمی شد تا انکه درزمان مجاهدین
باز تحولات دیگری بوجود امد،عده ای ازتعلیم باز ماندندوتعدادی هم به گروه ها تقسیم شدند ویکتعدادی هم مهاجر شدند که خوشبختانه درعالم مهاجرت نیز به تعلیم وتحصیل پرداختند.وبه فکر أولاد وطن شدند
أنها (روحانیت عظام)باروحیه روشن دلی ووطن دوستى بامشکلات زیاد وإمکانات ناچیز وارد منطقه کمرک شدند وپیشنهاد إیجاد یک مرکز تعلیمی رادادند که خوش بختانه ازطرف أهالی منطقه نیز پزیرفته شد واقدام به ساختن تعمیران مرکز نمودند که تمام مصارف انراازمهاجرین ایران به کمک روحانیت بزرگوارکه امروز هرکدام دانشمند وفیلسوف هستند جمع آوری گردید وبه کمک أهالی منطقه وأشخاص خییرتعمیرمکتب ازسنگ وگل وخشت ساختند که بنده أن زمان مشغول آموزش قرآن کریم در مسجید بودم یادم هست درجمع أولین کسانی بودم که به مکتب صنفی ثبت نام کردم همین قسم هرروز به تعداد ما أفزوده میشد اسم أن مکتب أن زمان مکتب سید جمال الدین بود واز صنف اول الی صنف ششم شاگرد داشت که با هم کاری روحانیت کمرک تدریس میشدوسرمعلم داشتیم بنام معلم علی با با ناصری خداوندحفظش کندمکتب را پیش میبرد،ودر دوران حکومت الاغ ها(طالبان)نیز مکتب ما فعال بود وشاگردان ازمسیرهای خیلی دوربا صدشوق تمامپیاده ٣ساعت راه رامی پیمودیم وبه مکتب می آمدیم تا انکه درزمان موقت أوضاع کمی بهترشد امیدواری ها بیشتر شد وزمینه تعلیم بهترشد ومکتب کمرک ازمکتب سید جمال الدین تبدیل به مکتب متوسط کمرک شد که پسران ودختران بطور مختلط درس را فرامیگرفت وتعدادما هرروز بیشترمیگردیدوبالاخره روحانیت محترم دوباره در فکر توسعه علم وخدمت بیشتربه أولاد وطن شدند وبأ جمع أوری دوباره پول از مهاجرین با صدمشکلات وخون جگری زمینه ساختن تعمیر جدیدرا نمودندچون شاگرد أن هرروز بیشتر میشد ومکتب مانیزازمتوسطه تبدیل به لیسه شدوعلمای عزیز باهمکاری مردم علم دوست کمرک تعمیر جدید راازپول مردم منطقه ومهاجرین ساختند که خوش بختانه منطقه ای کمرک امروز شاهد سه لیسه می باشیم لیسه ذکورکمرک،لیسه نسوان کمرک ولیسه بالأسر کمرک که الحمد الله امروز بنده علی شاه آزاد که از جمله أولین شاگردان آن مکتب بودم وبعد ازختم تحصیل خویش مدت چهارسال میباشد که درخدمت أولاد وطن درهمان مکاتب مصروف تدریس میباشم ولیست معلمین کمرک:

alishahazad in school

 1. علی شاه آزاد
 2. داودشاه جوادی
 3. نجب الله سروش
 4. میرافغان پویا
 5.  رحمت الله اصغری
 6. اخلاقی
 7. راسخ
 8. فاضلی
 9. محسنی
 10. سرور محمدی
 11.  راضیه
 12. فاطمه
 13. فرزانه
 14. کلثوم
 15. فرزانه

که از خود کمرک می باشند وبقیه ازخارج منطقه کمرک میباشند که درخدمت أولاد وطن قرار دارند.

 

۴ نظر

 1. با سلام بر شما خوبان و به خصوص جناب آقای علی آزاد!
  دست همه تان را می فشارم و مانده نباشید می گویم. شما عزیزان سربازان گمنامی هستید که با عشق و خلوص نیت برای ترقی و پیشرفت وطن که در گرو تعلیم و تربیه فرزندان وطن می باشد تلاش می کنید.
  اولین بار است که با این وبسایت زیبا و جامع و پرمحتوا آشنا می شوم و بسیار مفتخر گردیدم. برای همه شما عزیزان آرزوی صحت و سلامت و موفقیت دارم.
  این جانب نیز مانند شما اما در گوشه دگیری از وطن یعنی هرات و در منطقه جبرئیل در لیسه خصوصی آرمان۳ مشغول انجام وظیفه هستم.

  • سلام دوست عزیز مانده نباشید!
   تشکر ازکوچک نوازی تان خوش حالم که دوستان هرکدام درهرجا امروز گامهای بلند در عرصه معارف برمی دارد موفق باشید

 2. نام :علی سینا متعلم صنف دهم مقیم کویته

  واقعاجای که عکس گرفته ای مربوط تو نبود   واگر عکس های از کمرک داری بگزار

 3. در مجموع سعی تان مشکور و از زحمات تان راجع به خبر رسانی سپاسگذارم. ولی راجع به منطقه خودم کمرک آقای آزاد کلمه ژئوپولوتیک به کار برده بود. این کلمه دوتا اشتباه فاحش دارد: یک اینکه ژئوپلیتیک یا ژیو پلتیک درست است. چون اصل این کلمه از policy یونانی و مشتقات أن است. دوم اینکه کاربرد این کلمه در اینجا اشتباه است چون بحث از سیاست و موقیت نظامی نیست تا بگوید موقعیت ژیوپلیتیکی یا سوق الجیشی کمرک این چنین است؛ بلکه او میخواهد موقعیت جغرفیایی کمرک را توضیح دهد و نشان دهد که چند تا قریه است و طول و عرض جغرفیای و شرق و غرب آن کجاست.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community