قریه القبلان

قریه القبلان

واژه «قریه» به معنای محل تجمع و مکان زندگی گروهی از انسانها است که بر محوریت واحدی کنار یک دیگر گِرد آمده و زندگی جمعی را شکل داده اند. این محوریت واحد می­تواند بر اثر رابطه نسلی و خونی به وجود آید، یا این که باورهای فکری و فرهنگی به دین و آیین و مذهب، باعث تجمع انسانها در یک مکان گردد که در مواردی این ها قابل جمع اند.

واژه «قریه» یکی از واژه گان با اصالت و پرمعنا است که ریشه در باورها و متون دینی ما یعنی قرآن کریم دارد و کاربرد جالب آن این است که تنها در مورد محل زندگی انسانها استفاده می گردد. پیوند این واژه با زندگی انسانها به حدی است که اگر به تنهایی به کار رود، باز هم مفهوم و مقصود از آن، اهل قریه و مردم است. با ذکر این مقدمه می پردازیم به معرفی قریه القبلان:

«قریه القبلان» یکی از قریه­ های ولسوالی مالستان و از توابع ولایت غزنی است. مردم قریه از نظر شناسنامه قومی در سطح مالستان از قوم «مُلکی» به حساب می آیند. در مرحله کوچک­تر، اکثریت از طایفه «جامی» و بخش کم تر آن از طایفه «گَلی» هستند. و در حدود پنج در صد از قوم «میراحمد» نیز زندگی می کنند.

«قریه القبلان» متشکل از پنج آغیل است: آغیل شیونه سر، آغیل میانه، آغیل پیتوجوی، آغیل سیانور بلنه(بالا) آغیل سیانور شیونه(پایین).

قریه «القبلان» از نظر جغرافیایی، از سمت شرق متصل به قریه بغرا، از سمت غرب به قریه شیبار و میرادینه، از شمال به قریه سوکه و لعلچک و از شمال شرق متصل به قریه جمبود و پل پایین است. سمت جنوب غرب­ آن در احاطه کوه­های بلندی است که حد فاصل میان قریه دُره و غیغانتو قرار گرفته است. از نظر جمعیت فعلا حدود ۶۰۰ نفر و صد خانه می باشد.

«قریه القبلان» از نظر آب و هوا در منطقه خشک و نسبتا سرد قرار دارد. خشک سالی­های متوالی دهه اخیر، سرچشمه ها و چاه های آب را خشک نموده و به دنبال آن زمین­های کشاورزی زیادی غیر قابل کشت شده و درختان زیادی نیز قطع گردیده است. تنها درختانی که در مسیر رودخانه و جوی اصلی قرار دارد باقی مانده است.

مسجد و حسینیه:

در «قریه القبلان» سه تا مسجد و حسینیه وجود دارد، یک مسجد عمومی بنام مسجد حضرت ابوالفضل العباس(علیه السلام) است که در سال ۱۳۸۱ ساخته شده و مربوط به کل قریه می باشد. این مسجد از نظر وسعت، زیبایی و موقعیت یکی از مساجد کم نظیر در مالستان است که در اوج خشک سالی توسط مردم قریه و کمک­های زیاد مردمی از قریه های اطراف ساخته شده است. دو مسجد دیگر یکی در بالاسر قریه (بلنه سر) و دیگری در پایین قریه (شیونه سر) قرار دارد که در حدود دهه ۱۳۴۰، با پیش­نهاد و هدایت مرحوم شیخ محسن (معروف به حاجی شیخ نایب) و همت مردم ساخته شده است.

alqhablan

مکتب و مدرسه:

در «قریه القبلان» متأسفانه مکتب در حد ابتدائیه نیز وجود ندارد. علی رغم این که شاگردان زیادی وجود دارند، که تعداد آنها در حدود سه صد نفر یا بیشتر می رسند اما تا حالا مکتبی در قریه ساخته نشده است. محصلین و شاگردان قریه القبلان، برای تحصیل به دو مکتب قریه بغرا و جمبود می روند که طی این مسافت برای شاگردان صنف اول و دوم راه طولانی، خسته کننده و دشوار است. خصوصا در فصل سرما و گرما خیلی آزاردهنده است. امید می رود که انشاألله هرچه زودتر مکتب ابتدائیه در این قریه ساخته شود.

«قریه القبلان» در تاریخ خویش حدود یک دهه و اندی، مدرسه علمیه را نیز تجربه کرده است. مدرسه علمیه «امام سجاد (علیه السلام) در سال ۱۳۶۹ توسط شیخ حسن علی عارفی تأسیس گردید. اوج فعالیت این مدرسه علمیه در سال های ۷۱ الی ۷۶ بود که شاگردان زیادی از مناطق مختلف مالستان مشغول به تحصیل بودند. این مدرسه از سال ۸۳ به بعد تعطیل گردید.

کتابخانه و فعالیت های فرهنگی:

گروهی از جوانان قریه القبلان مقیم ایران از جمله آقای محمدعلی فکوری و عبدالعلی جعفری و چمن فاتح با همفکری و همکاری سایر مهاجرین در سال ۱۳۸۳ «کتابخانه امید فردا» را تأسیس کردند. هدف از تشکلیل این کتابخانه رفع نیازمندیهای اولیه علمی و  فرهنگی و ارتقاء دانش نسل نو و محصلین مکتب بود. این کتابخانه در سال ۱۳۸۵ به صورت رسمی ثبت و راجستر شده و افتتاح گردید.

مهم ترین فعالیتی که این کتابخانه داشته عبارتند از:

۱٫ خرید کتاب و جمع آوری کتاب از خانه ها.

۲٫ برگزاری کورس های آموزشی در فصل زمستان که برخی از این دوره ها از نظر کمیت و کیفیت در سطح مالستان بی نظیر بوده است.

۴٫ برگزاری مسابقات کتاب خوانی و اهدا جوایز به خوانندگان کتاب.

۳٫ ایجاد روحیه همکاری و وحدت در جامعه خصوصا در میان نسل جوان.

متأسفانه در جامعه ما قدر این فعالیتها دانسته نمی شود، برخی که نان شان در بی سوادی و عقب ماندگی دیگران چرب است، بجای تشویق جوانان، همکاری و تقویت این نوع خدمات و فعالیت ها، تا سرحد نهایی کارشکنی و تخریب میکنند. این کارشکنی ها و برخوردهای زشت باعث شده که فعالیت این کتاب خانه نیز به کندی پیش برود.

184421_518481544851311_306602225_n

راههای مواصلاتی:

راه­های مواصلاتی قریه القبلان به اطراف آن عبارتند از یک: سرک راه اَوقاش، به سمت قریه بغرا. این قدیمی­ترین سرک است و ساخت آن به سال ۱۳۶۵بر می­گردد. سرک دوم به طرف قریه جمبود است که در زمستان سال۱۳۷۰و بهار ۷۱ به پیش­نهاد و پیگیری مستمر آقای اخلاصی غیغانتو ملای مکتب قریه و زحمت طاقت فرسای مردم، در ایام ماه مبارک رمضان ساخته شد. راه سوم، سرک به سمت شیبار است که در سال ۱۳۸۰ ساخته شده است. راه چهارم به سمت قریه سوکه است که در سال ۱۳۶۵ مردم شروع به کار کردند اما به دلیل عدم همکاری قریه سوکه این سرک به صورت نیمه تمام مانده بود که در بهار سال ۱۳۹۱، قریه القبلان با همکاری قریه سوکه و لعلچک این سرک را تعمیر و تکمیل نموده است.

با تشکر از محمدنبی امینی

اگر جزئیات بیشتر درباره این منطقه دارید یا درباره قریه ای خود تان معلومات دارین لطلفاً با تیم مدیریتی وب سایت مالستان به اشتراک بگزارید منتظر نظرات شما هستیم.

۹ نظر

 1. سلام به مدیریت محترم
  با تشکر از نشر گزارش معرفی قریه القبلان

 2. سلام به مدیریت محترم
  با تشکر از نشر گزارش «معرفی قریه القبلان»

 3. بیاد درباره مکنک گزارش کنی تشکر 

 4. از قریه مکنک کم بیگو مهدی هستم از مکنک تشکر 

 5. مکنک هم جز مالستان هاست بیاد تو سایت باشه تا حالا کی نیست نمیدونم

  • روح الله فصیحی

   با تشکر دوست عزیز از پیام شما در وب سایت مالستان بله دوست عزیز مکنک هم جزء مالستان است و ما منتظر مطالب درباره مکنک از کسانی هستیم که از مکنک است و اطلاعات زیاد دارد امیدوارم دوستان مکنک در این زمینه همکاری کند

 6. با سلام و عرض خسته نباشید، اطلاعات خوبی در مورد قریه القبلان نوشته اید اما در مورد وضعیت و فعالیت های اقتصادی مردم قریه و رقم مهاجرین که در خارج اند هیچ اشاره ی نشده است. با تشکر.
   

 7. باعرض سلام وتشکرازمدریت محترم ویب سایت:
  برادرنهایت عزیز ومهربان، جهان سپاس ازاینکه درباره قریه القبلان(القبلو)معلومات اراه نمودید امیدوارهستم که درموردتمام تمام قریه های مالستان دراین ویب سایت معلومات اراه گردد

 8. باعرض سلام :مردم القبلان دراین اواخرازنگاه ورزش نیزرشدچشم گیری داشتن بخصوص درفوتبال که دارای دوتیم قوی میباشدکه یکی آنراجوانان وتیم دومی رانوجوانان تشکیل میدهد این دوتیم غوغای بزرگی رادراین اواخردرمالستان برپانمودن که درصدرجدول تیم های فوتبال مالستان قراردارد.همچنان گزارشات وجود داردکه تیم نوجوانان القبلان که معمولأ افرادخوردسال هستند توانستن که باتیم های بزرگ دیگرقریه های مالستان مقابله کنند که اکثریت مسابقات رابه نفع خودشان پایان دادند وتیم جوانانشان که تیم(نوین)نام داردنیزتوانستند افتخارات بزرگ رابدست بیاورند.برعلاوه این ورزش،ورزش های دیگری ازقبیل والیبال،کمان بازی،سنگ زنی(سنگیرگ)نیزمروج میباشد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community