میلیاردر مصری: می‌خواهم جزیره ای بخرم تا برای پناهنده‌ها کشوری جدید بسازم

میلیاردر مصری: می‌خواهم جزیره ای بخرم تا برای پناهنده‌ها کشوری جدید بسازم

نجیب ساویرس، میلیاردر و سیاستمدار سکولار مصری، از یونان یا ایتالیا خواست تا یکی از جزایر متروک خود در مدیترانه را به وی بفروشند تا در محل آن، برای پناهجویان خاورمیانه و شمال آفریقا یک “کشور مستقل جدید” تاسیس کند.

آقای ساویرس، که یکی از ثروتمندترین افراد منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا محسوب می شود، گفته که آمادگی دارد “بدون حد” برای خرید چنین جزیره ای پول خرج کند و از هم اکنون برای کشور جدید، نام “امید” (Hope) را انتخاب کرده است.

وی معتقد است که در خارج از خاک اصلی ایتالیا و یونان ده‌ها جزیره خالی وجود دارند که برای اسکان جمعیت ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار نفری مناسبند.

این میلیاردر مصری به شبکه امریکایی سی‌ان‌ان گفت که وی در این جزیره، ابتدا به احداث پناهگاه های موقت اسکان پناهجویان و یک بندر کوچک برای پهلو گرفتن قایق های مهاجران می پردازد و سپس، مهاجران را استخدام خواهد کرد تا خانه ها، مدارس و سایر اماکن مورد نیاز را در این جزیره بسازند.

نجیب ساویرس، مدیر اجرایی گروه اوراسکام تی ام تی است که بخش بزرگی از بازار تلفن های همراه را در پاکستان، کره شمالی، مصر، لبنان و تعدادی از دیگر کشورهای منطقه در اختیار دارد. وی به سی ان ان گفته: “برخی اوقات تصور می کنم که سیاستمداران قلب ندارند”.

به گزارش سی ان ان، مقام های یونان و ایتالیا هنوز واکنشی به پیشنهاد این میلیاردر مصری نشان نداده اند.

در هفته های اخیر، هزاران پناهجو که بیشتر آنها سوری هستند، برای در امان ماندن از جنگ داخلی وارد مرزهای آبی و زمینی اروپا شده اند که به گفته برخی ناظران، بزرگ ترین موج مهاجرت پناهجویان در قاره اروپا پس از جنگ جهانی دوم محسوب می شود.

شرایط دشوار این پناهجویان و مرگ تعداد قابل توجهی از آنان در جریان مهاجرت به اروپا، به ویژه انتشار گسترده تصاویر جسد یک کودک سه ساله اهل کوبانی به نام “آلان”، توجه گسترده افکار عمومی را به خود جلب کرده است.

در یکی از جدیدترین واکنش ها به بحران مهاجران، اخیرا اتریش و آلمان مرزهای خود را به روی هزاران پناهجو که راهی این دو کشور هستند باز کرده اند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

Ads Budget Will Spend to Community
Ads Budget Will Spend to Community